Pont de Tancarville


Pont de Tancarville – drogowy most wiszący przez Sekwanę w rejonie Heute-Normandie we Francji. Łączy miejscowości Tancarville i Marais Vernier.

Idea jego powstania narodziła się  w 1933 roku, a sama budowa rozpoczęła dopiero w 1955 roku i zakończyła cztery lata później czyli w 1959 roku.  Architekci i konstruktorzy pracujący przy jego realizacji to M. Lagranage, N. Esquillian, M.Huet, F. Robinson, a więc wychowankowie słynnej francuskiej „Ećole des Ponts et Chaussée”. W dniu oddania mostu do użytku, Tancarville rozpiętością przęsła nurtowego wynoszącą 608 m wysunął się na prowadzenie w Europie w kategorii mostów wiszących. Przęsła skrajne mają po 176 m, a długość całej przeprawy to 1400,2 m.

Konstrukcja mostu.   Żelbetowe pylony mają formę ram portalowych i sięgają 123,4 m wysokości. Na budowę przęsła składają się: stalowa kratownica przestrzenna o wysokości 6,0 m oraz stalowy pomost rusztowy ze współpracującą płytą żelbetową.  W latach 1996-1998 przeprowadzony został skomplikowany zabieg polegający na wymianie lin nośnych i wieszaków.  Konieczność ta wynikła na skutek uszkodzeń korozyjnych oraz licznych pęknięć drutów. Obecnie most przeznaczony jest do ruchu lokalnego.

 

Linki:

http://en.structurae.de/structures/

http://fr.wikipedia.org/wiki/Pont_de_Tancarville

http://www.sequana-normandie.com/tancarvi.htm

 


^góra^   <wstecz<

opracowali: Marcin Curkowicz, fot.: Jakub Krupka

<wstecz<   ^góra^