Kapellbrücke

Najstarszy drewniany most w Europie, przez rzekę Reuss w Lucernie. Zbudowany w pierwszej połowie XIV wieku; w źródłach pisemnych po raz pierwszy wspomniane w roku 1367. W początkowych latach służył nie tylko jako most dla pieszych, ale także jako część umocnień miasta. W XV i XVI wieku most był zadaszony i służył rzemiosłu i handlowi (wyrób lin).

Wieża Wodna służyła jako loch, archiwum i skarbiec. Most ten ma długość 285m. Od powstania był wielokrotnie przebudowywany – skracany, m.in.. w latach 1454, 1459-61, 1508.
 

Na moście pod dachem osłaniającym przęsła znajdują się obrazy - umieszczone tu w XVII wieku. Maja one kształt trójkątny- zaprojektowane zostały przez Renwarda Cysata - ówczesnego sekretarza miejskiego, a namalowane  w stylu renesansowym przez Hansa Heinricha Wagmanna. Na obrazach tych przedstawione są dzieje Lucerny - rozwój miasta i sceny z życia patronów: Św. Mauritiusa i Św. Leodegera.
 

Nocą 17-18 sierpnia 1993 roku na moście wybuchł pożar i jego cześć uległa spaleniu - ze 111 obrazów pozostało zaledwie 30. Obiekt odbudowano i odtworzono zniszczone obrazy.

Dzisiaj ten przepiękny most - latem zdobiony kwiatami, jest miejscem spacerów mieszkańców Lucerny i odwiedzających miasto turystów.

Linki:

http://en.structurae.de/structures/


^góra^   <wstecz<

opracowali: Kazimierz Konopka, fot.: Jakub Krupka, Przemysław Szklarski

<wstecz<   ^góra^