Pont de l’Europe


W miejscu gdzie rzeka Loara zmienia kierunek z północno-zachodniego na południowo-zachodni, leży urocze miasteczko Orlean. Związane jest ono z historyczną postacią, a konkretnie z osobą Joanny D’Arc. Od pewnego czasu jeszcze jedno sławne nazwisko wpisało się w karty historii tego regionu i związane jest bezpośrednio z dziedziną inżynierii mostowej, a właściwie z jej najwyższą półką. Ta tajemnicza osoba to Santiago Calatrava Valls. Razem z zespołem projektowym Design Santiago Calatrava SA stworzył wspaniały obiekt, który z wielką gracją wkomponował się w krajobraz doliny Loary.

Ponieważ konstrukcja jest nietypowa, musiała przejść szereg badań modelowych m.in. badanie w tunelu aerodynamicznym przeprowadzone przez  Danish Maritime Institute. Głównym wykonawcą przedsięwzięcia był Chantiers Modernes, konstrukcją stalowa zajęła się doświadczona wytwórnia konstrukcji stalowych  Eiffel Construction Metallique oraz Victor Buyck Steel Construction N.V.

Konstrukcja mostu to trójprzęsłowa belka ciągła o stalowym przekroju skrzynkowym, podwieszona w części nurtowej do niesymetrycznego względem osi podłużnej i wychylonego od pionu  stalowego łuku. Łuk ten wspiera się na jednej z trzech odnóg filara. Przyczółki i podpory pośrednie wykonane są ze zbrojonego betonu. Całkowita długość mostu wynosi 470,6 m, w tym centralne przęsło 201,6 m. Szerokość pomostu wynosi 25,74 m.

Na budowę tego „pomnika rozrzutności” zużyto 5 350 ton stali konstrukcyjnej i 9 800m3 betonu. Ilości te nie wydają się imponujące w świetle skali obecnie budowanych przepraw mostowych, należy jednak podkreślić, że koszty realizacji projektów autorstwa Santiago Calatrave kilkakrotnie przekraczają te, z którymi należałoby się liczyć w przypadku typowych rozwiązań. Cieszy jednak fakt, że pomimo ceny jaką trzeba zapłacić, mostów takich jak ten jest coraz więcej, a to z pewnością sprzyja rozwojowi nowych technologii i sprawia że „zwykły” obserwator nie pozostanie obojętny na ich piękno.

Marcin Curkowicz

           

http://en.structurae.de/structures/

http://gregoire.martin.free.fr/galeriepontouest.htm

http://www.tpi.setec.fr/references/oart/periode3/fich-o34/arch/

http://www.calatrava.com/


^góra^   <wstecz<

opracowali: Marcin Curkowicz, fot. & www: Jakub Krupka

<wstecz<   ^góra^